"זכור" – ערב יום השואה תשע"ט

13283_banner_1200x628

"זכור" – ערב יום השואה במרכז ברודט בת"א
מוסיקאים, כותבים, יוצרים ואנשי רוח מציגים את כאב השואה ולקחיה היום
המוזיקאי שלמה גרוניך * חוקר השואה ויו"ר ארגון "עמך" אריה ברנע * האלוף במיל'. יוסי פלד * המוזיקאית רז שמואלי * השחקנית רוני דותן * המוזיקאי עמיר בניון * ד"ר שמעון אזולאי

בערב יום השואה, 1 במאי, כ"ו בניסן – יקיים מרכז ברודט לתרבות יהודית של עיריית ת"א-יפו, אירוע זיכרון מיוחד (כמו בכל שנה, זו השנה ה-14) באווירה קצת אחרת: "זכור"- יוצרים ישראלים מציגים את כאב השואה".
האירוע מורכב מפסיפס של משתתפים מתחומים שונים (מוסיקאים, עיתונאים, חוקרים, סופרים ועוד) שהמשותף לכולם הוא האמירה האישית שלהם בנושא זיכרון השואה, לקחיה והרלוונטיות שלה לחיינו כיום.
הערב המתקיים ללא הנחיה אך בהרמוניה מלאה, הוא חלק ממסורת שהחלה במרכז ברודט לתרבות יהודית של עיריית ת"א-יפו, להנצחת זכר השואה על ידי שימוש באמנויות הבמה השונות.
הערב הזה שהוא יוצא דופן חוויתי ובעיקר מעורר מחשבה – שם דגש על זכר השואה אך גם על המסרים לעתיד, על הומניזם ועל חשיבות הזהות היהודית.

אירוע זה הפך עם השנים לאחד מהאירועים הבולטים בת"א בערב יום השואה והוא מושך בכל פעם מאות צופים, שיעור ניכר מתוכם צעירים, עבורם הוא משמש אמצעי להפנמת זכר ולקחי השואה.
השנה יתקיים בטקס באודיטוריום צייטלין החדש הנמצא במתחם הצמוד למרכז ברודט ומכיל 300 מקומות ישיבה.
האמנים והדוברים המשתתפים באירוע יבצעו / יציגו קטעים שונים המשקפים את האמירה האישית שלהם בנושאים אלו:

הערב יפתח בקטע אינסטרומנטלי "קווינטה" של המוזיקאי והיוצר שלמה גרוניך שיבצע לאחריו גם את השיר "העיירה בוערת" שנכתב לפני השואה ושימש כנבואה לכליה של הקיום היהודי באירופה.

חוקר השואה ויו"ר ארגון "עמך" אריה ברנע – ידבר על עמדתנו כלפי מצילי נפשות- יהודים ולא-יהודים, כלפי אלו שניסו להציל ולא עלה בידם ועל חובתנו המוסרית כיום.

האלוף במיל. יוסי פלד, מי שהיה ילד בתקופת השואה ואומץ על ידי משפחה נוצרית ומי שכיהן כשר המרכז את תחום ניצולי השואה, ישתף בזיכרונותיו והלקחים שלו כמי שחווה את השואה על בשרו.

המוזיקאי והיוצר עמיר בניון ישיר את שירו "אני האחרון שנשאר" –שכתב הפיזמונאי משה קלוגהפט ושהלחין עמיר בניון. השיר המצמרר מדבר מגרונם של אחרוני הניצולים ובו הצוואה ליטול את נטל שימור השואה על כתפינו.

השחקנית רוני דותן תבצע קטע הקראה מיומניה של אתי הילסום –"השמיים שבתוכי". יומניה של הילסום, בת למשפחה יהודית הולנדית משכילה ומתבוללת שנספתה באושוויץ, מספקים עדות מופלאה בעוצמתה על התעוררות רגשית, אינטלקטואלית ורוחנית של אישה צעירה שמצליחה לגייס עוצמות נפשיות נדירות אל מול התופת ומספקים לקח אוניברסלי על התמודדות מול רוע.

ד"ר שמעון אזולאי, ידבר על הבנאליות של ההשוואה – פנים חדשות לאנטישמיות ישנה.

הזמרת והיוצרת רז שמואלי תבצע את השיר "שמעי ילדתי" (מתוך "שירי גטו ושירי שואה")

."זכור" – יום רביעי, 1/5, כ"ו בניסן,
אודיטוריום צייטלין החדש, רח' צייטלין 22 ת"א.
פתיחת דלתות בשעה 20:30 האירוע יתחיל בשעה 21:00.
הכניסה חופשית